През месец февруари 2024 год. стартира предоставянето на социални услуги за ранно детско развитие в град Бургас по проект „Бъдеще за децата – Социално включване и равни възможности“ BG05SFPR002-2.003, Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027, с бенефициент ОБЩИНА БУРГАС и партньор ФОНДАЦИЯ ЕКИП.

Кратко описание на проекта

Проектът е насочен към подобряване качеството на живот на децата на територията на община Бургас и насърчаване на тяхното социално включване чрез предоставяне на социални и интегрирани здравно-социални услуги за деца до 7 г. от уязвими групи, вкл. деца с увреждания и техните семейства. Целевите групи: 340 деца от уязвими групи (0-7г.) и техните семейства и младежи до завършване на средно образование, но не повече от 20 години и 8 служители на доставчици на социални и интегрирани здравно-социални услуги. Един от важните проблеми, който ще получи разрешение с проекта за социално приобщаване е широката превенция и своевременно обхващане на нуждаещите се преди да са попаднали в системата за закрила чрез предоставяне на услуги на терен за превенция и подкрепа за деца и семейства в уязвимо положение. Друг важен проблем е намаляване на негативните тенденции, свързани с детската бедност и социално изключване чрез осигуряване на комплексни грижи и закрила на децата и подкрепа на семействата. Недостатъчно познаване на особеностите в ранното детско развитие от родителите обуславя нуждата от услуги, които стимулират развиване на умения за полагане на грижи за децата. Предвиждат се услуги за ранно детско развитие – формиране на родителски умения; семейно консултиране и подкрепа; ранна интервенция за деца с увреждания и затруднения в развитието; предоставяне на превантивни и подкрепящи услуги в общността за деца и младежи до завършването на средно образование, но не повече от 20-г.; здравна профилактика и превенция. Дейностите са в съответствие с идентифицираните нужди и проблеми на тези целеви групи и ще допринесат за тяхното социално приобщаване и подобряване качеството им на живот чрез осигуряване на комплексни грижи и закрила на децата, подкрепа на семействата, за повишаване тяхното благосъстояние и насърчаване на тяхното социално включване. В резултат се очаква увеличаване на броя на доставчици на услуги за социално включване и увеличаване броя на децата, получили подкрепа чрез услугите.

Основна цел: Подобряване качеството на живот на децата на територията на община Бургас и насърчаване на тяхното социално включване чрез предоставяне на социални и интегрирани здравно – социални услуги за деца до 7 годишна възраст от уязвими групи, вкл. деца с увреждания и техните семейства и младежи до завършване на средно образование, но не повече от 20 години. За постигане на основаната цел са дефинирани следните специфични цели: 1. Предоставяне на услуги на терен за 240 деца и семейства, и младежи до завършване на средно образование, но не повече от 20 години, с цел превенция на рисковете и подкрепа за деца и семейства в уязвимо положение. 2. Увеличаване броя на подкрепените деца и родители, полагащи грижа чрез предоставяне на интегрирани услуги за превенция, ранна интервенция, информиране и консултиране, терапия и рехабилитация, обучения и други услуги в общността за минимум 100 деца от уязвими групи на възраст от 0 до 7 г. 3.Формиране на родителски умения, създаване на връзка родител-дете, повишаване на самочувствието и увереността на родителите и подобряване на семейната среда. Настоящият проект предвижда осигуряване на комплексни грижи и закрила на децата, подкрепа на семействата, с цел намаляване на негативните тенденции, свързани с детската бедност, както и подобряване качеството на живот и насърчаване на тяхното социално включване, което се припознава с целите на процедурата, чиито специален фокус е намаляване броя на децата в риск от бедност или социално изключване. Целите по проекта са в отговор на идентифицираните нужди и проблеми при отглеждането на децата в риск от уязвимите групи, свързани с предоставяне на социални услуги за превенция и предотвратяване на причините, които пораждат бедност, социално изключване и неравенство, с оглед на тяхното трайно преодоляване. Очертаните мерки ще допринесат за тяхното социално приобщаване и подобряване качеството им на живот чрез осигуряване на достъп до интегрирани услуги за деца до 7 г. от уязвими групи, вкл. деца с увреждания и младежи, подкрепа на семействата, за повишаване тяхното благосъстояние и насърчаване на тяхното социално включване. Настоящият проект се явява продължение на проект: „Европейска гаранция за детето в България“, финансиран от Детския фонд на ООН „УНИЦЕФ“, по който е установен механизъм за предоставяне на услуги на терен за подкрепа за децата и младежите от семейства в уязвимо положение чрез активна работа по превенция в кварталите с преобладаващо малцинствено население- Победа, Горно езерово и Рудник.

 

Услуги за ранно детско развитие – формиране на родителски умения; семейно консултиране и подкрепа; ранна интервенция за деца с увреждания и в развитието.

Цел: Увеличаване броя на подкрепените деца и родители, полагащи грижа чрез предоставяне на интегрирани услуги за превенция, формиране на родителски умения, информиране и консултиране и други услуги в общността за 70 деца от уязвими групи на възраст от 0-7 г.

Ще бъдат обхванати семейства с деца, които изпитват затруднения в самостоятелно справяне с обгрижването и възпитанието им. Социални работници, психолог и специален педагог ще изготвят индивидуална оценка на потребностите на децата и индивидуален план за подкрепа, с цел преодоляване на социалното изключване и поведенческите проблеми затрудняващи адаптацията в ДГ и/или записването в първи клас,

Специалистите ще подпомагат придобиването на умения за равен старт, справяне с езикови бариери, овладяване на риска от ранно отпадане от детската градина. Ще се прилагат съвременни методи на работа в индивидуален и групов формат, като се използват подходящи дидактически, образователни, конструктивни и познавателни игри и помощни материали. Чрез консултиране родителите ще подобрят познанията си за особеностите на възрастовото развитие на децата и как да се справят с предизвикателствата. Екипът ще оказват подкрепа, за да се запази цялостта на семейството и да се предотврати забавянето в развитието на детето

Ранна интервенция (РИ) на деца с увреждания и затруднения в развитието има превантивен характер.

Цел: Осигуряване на услуги по ранна интервенция за 30 деца до 7г. с увреждания или в риск от увреждане и техните семейства, гарантиращи достъп до качествена грижа в зависимост от потребностите на децата и техните индивидуални потребности.

Целева група: 30 деца на възраст 0-7г., идентифицирани в риск от екипа на МОР или екипа на услугата за ФРУ и РИ, които имат увреждане или са в риск от развитие на такова, или имат друга специална нужда, която влияе на развитието им. Това са деца, които имат диагностицирано увреждане от медицински специалисти или ТЕЛК и деца, за които съществува риск от развитие на увреждане. Подкрепата е насочена за децата и техните семейства, която включва ранно идентифициране на рисковете за детското развитие, прилагане на мерки за ранно въздействие, с цел подобряване състоянието и развитието на децата и изграждане на умения за тяхното отглеждане. Предвижда се:

–   Индивидуална работа с деца с психолог, специален педагог/логопед, с цел подобряване качествата и функционирането на психичните процеси- възприятия, внимание, памет, мислене, емоционално-волева сфера и поведение, изграждане на социални умения и взаимодействие. Специалният педагог ще работи за формиране и развиване на комуникативни умения, стимулиране на езиково-говорното развитие, обогатяване на речта, усвояване на свързана, граматически правилна реч. Ще се използват упражнения и дейности развиващи имитативни способности. Ще се работи с разнообразни дидактични материали и игри, логопедични карти и др.;

Групова работа с деца с участието на родителя. Ще се провеждат групи за комуникация и групи за игра дете-родител от специален педагог, чиято цел е улесняване общуването дете-дете и дете-възрастен;

Арт-занимания-ще участва целия екип. Децата ще усвояват умения да изразяват себе си чрез средствата на изобразителното изкуството, музиката и театъра. Според възможностите на детето ще се работи за развитие на моторика, сетивни възприятия, пространствена ориентация, зрителната памет, самостоятелност при изпълнение на творчески задачи.